13 kw. 2016

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne stanowi przeniesioną do struktury strony internetowej dyskusję. Forum służy do wymiany poglądów czy określonych informacji między osobami, które posiadają podobne zainteresowania. Użytkownik ma stały dostęp do tekstów ze wszystkich wątków dyskusji zamieszczonych na serwerze i w dowolnym momencie może dołączyć do wybranego przez siebie wątku.

Dostęp do forum wymaga korzystania z przeglądarki internetowej. Forum najczęściej jest tworzone w obrębie danego portalu internetowego, dyskusja, która jest na nim prowadzona często też wiąże się z jakiś sposób z tematyką witryny.

 

Istnieje bardzo wiele gatunków forów internetowych, niektóre z nich są typowo nastawione na udzielanie porad użytkownikom np. forum poradnicze i stanowi świetne zaplecze dla prowadzonej działalności. Część porad może być udzielana bezpłatnie, a te które wymagają specjalistycznej wiedzy mogą być udzielane za opłatą. Funkcjonują również fora typowo hobbystyczne lub takie, które mają charakter wyłącznie ogólny, społecznościowy. Wpisy na forum określane są mianem postów, a poszczególne dyskusje wątkami bądź też tematami.

 

Założenie forum wymaga posiadania określonych umiejętności. Można założyć forum na jednym z serwisów, które umożliwiają założenie gotowego forum bądź też można samemu instalować forum na serwerze. Pamiętać trzeba również o tym, że to moderator jest odpowiedzialny za treści jakie są publikowane na forum. Tworzone są również regulaminy forum określające zasady korzystania oraz funkcjonowania forum oraz prawa i obowiązki administratora i użytkowników. Na administratorze forum spoczywają również określone obowiązki związane z ochroną danych osobowych osób korzystających z forum.

 

 

Share
This