16 lut 2016

Hosting online

Definicji samego hostingu jest bardzo wiele. Hosting stanowi „motor napędowy” każdej strony internetowej. Najprostsza określa go jako utrzymanie oraz administrowanie strony internetowej na danym serwerze, na którym zostaje zarezerwowana określona przestrzeń.

 

Hosting dzielony jest na dedykowany oraz wirtualny. Hosting dedykowany zakłada udostępnianie serwerów, które są konfigurowane zgodnie z potrzebami oraz wymogami klienta. Natomiast hosting wirtualny polega na wymianie określonej przestrzeni na serwerach z przydzielonymi zasobami sprzętowymi fizycznego serwera. Jednocześnie zapewniana jest gwarancja odpowiedniego środowiska pracy. Tak naprawdę już od samego przedsiębiorcy zależy, które rozwiązanie zostanie przez niego wybrane. Przy wyborze należy uwzględnić cele biznesowe podmiotu oraz posiadane przez niego środki finansowe.

 

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą powinien wybierać takie rozwiązania techniczne, które nie posiadają ograniczeń przestrzeni dyskowej czy niskie transfery danych. Zdecydowanie odradza się więc korzystanie z darmowych hostingów, których korzystanie może być obwarowane umieszczaniem przez dostawcę chociażby reklam na stronie przedsiębiorcy.

 

Zawierając umowę o świadczenie hostingu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, trzeba poznać zakres usługi, okres abonamentowy. Najczęściej dostawcy żądają aby odbiorca płacił z góry. Usługobiorca bardzo często też jest zobowiązany do umieszczania na własnej stronie internetowej treści, które są zgodne z prawem. Podstawowym obowiązkiem usługodawcy jest zaś dbanie o jakość świadczonych usług (hostingu) oraz bieżące bądź z wyprzedzeniem informowanie o zmianach jakie zaszły w stosunku do parametrów technicznych usługi.

Share
This