Można wymienić bardzo wiele korzyści jakie wynikają z prowadzenia e-biznesu. Korzyści mogą być określone zarówno w sposób ilościowy (mierzalny) oraz niemierzalny.

Korzyści mierzalne to głównie:

Zwiększenie sprzedaży

Sieć internetowa pozwala prowadzić działalność na rynku globalnym. Przedsiębiorca ma niemalże nieograniczony dostęp do nowych rynków oraz klientów. Klient posiada możliwość dokonania zakupów czy skorzystania z oferowanych usług z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Dzięki dużej swobodę zakupu można kupić o wiele więcej, niż w tradycyjny sposób, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie sprzedaży oraz przychody firmy.

Redukcja kosztów marketingowych oraz administracyjnych

Prowadzenie e-biznesu wiąże się często z dużo niższymi kosztami działań reklamowych w porównaniu z tradycyjnymi działaniami np. e-mail marketing nie wymaga dodatkowych nakładów związanych z wysyłką wiadomość, ponoszenia kosztu wydruku czy samej logistyki. Internet zapewnia również znacznie szybszą i bardziej profesjonalną obsługę klienta. Procesy biznesowe realizowane są o wiele łatwiej.

 

Korzyści trudno mierzalne to przede wszystkim:

Polepszenie wizerunku firmy

Przedsiębiorca dzięki profesjonalnej stronie internetowej, będącej jego wizytówką może budować markę firmy zdobywając większe uznanie oraz zaufanie klientów.

Zwiększenie świadomości marki

Klient ma nieograniczony dostęp do informacji o firmie, oferowanych produktach oraz usługach.

Sprawny i szybki kontakt z klientem

W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na szybką i profesjonalną obsługę klienta. Klient nie chce czekać, oczekuje szybkiego załatwienia jego spraw.

Łatwość w realizacji strategii marketingowej

Internet daje wiele narzędzi do działań PR oraz realizacji strategii marketingowej. Przedsiębiorca musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie, aby je właściwie wykorzystać.

Share
This