Obecnie można spotkać bardzo wiele przedsięwzięć, które są oparte na różnych modelach e-biznesu m. in. e-sklep, aukcje elektroniczne czy platformy współpracy.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych pomysłów jest e-sklep. Prowadzenie działalności w postaci sklepu internetowego nie wiąże z obowiązkiem spełniania jakiś dodatkowych warunków, konieczne jest jednak posiadanie domeny oraz hostingu. Strona internetowa zawiera nie tylko ofertę produktów, która często jest znacznie szersza niż w przypadku tradycyjnych sklepów, ale również wzbogacona jest w szereg funkcjonalności – wirtualny koszyk, formularz transakcyjny. Sklep internetowy zyskuje na popularności dzięki wygodzie, ale również dużo niższym kosztom sprzedaży.

 

Własny e-biznes może być prowadzony również w formie aukcji elektronicznej.  Przedsiębiorca oferuje narzędzia do prowadzenia licytacji, aukcja jest odpowiednikiem aukcji prowadzonej w sposób tradycyjny. Zasady aukcji są bardzo proste. Aukcja zaczyna się od ceny wywoławczej, od której zaczyna się licytacja, a więc zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za określony produkt. Wygrywa ten podmiot, który zaoferuje najwyższą cenę. Firma zarabia m. in. na opłatach pobieranych od transakcji czy reklamach umieszczanych na stronie. Ze względu na ogromne możliwości Internetu istnieje wiele odmian aukcji elektronicznych.

 

 

Ciekawym pomysłem na e-biznes jest platforma współpracy. Przedsiębiorca dostarcza potrzebne narzędzia oraz środowisko informatyczne umożliwiając tym samym współpracę między firmami. Podmiot zarabia przede wszystkim na prowizjach z kojarzenia partnerów gospodarczych w zakresie kupna czy sprzedaży określonych usług.

Share
This