11 cze 2016

Samochód w leasingu

Leasing jest na tyle wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, gdyż umożliwia mu korzystanie tak naprawdę z nowego samochodu bez konieczności inwestowania w jego całościowy zakupów, a warunkiem jest tylko spłacanie zaciągniętego zobowiązania w systemie ratalnym przez określony czas. Leasing jest świetną alternatywą dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć kredytu bankowego. Z leasingu mogą korzystać zarówno te firmy, które chcą poszerzać swoją działalność poprzez budowanie własnej floty transportowej bądź też nowo powstałe firmy, które potrzebują samochodów do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Leasing wiąże się z korzyściami zarówno w sferze finansowania zakupu jak i rozliczania wydatków, które zostaną poniesione na ten cel. Przedmiotem leasing mogą być zarówno samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe jak i ciągniki siodłowe, autobusy, naczepy czy określone pojazdy specjalistyczne.

W przypadku gdy z samochodu osobowego w leasingu korzysta osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, szczególną uwagę trzeba zwrócić na zapisy w umowie, które odnoszą się do kwestii oddawania przedmiotu leasingu do użytkowania osobom trzecim, również zatrudnionym pracownikom.

 

Leasing może występować w dwóch formach, jako leasing operacyjny oraz jako leasing finansowy. Warto również pamiętać, iż zależności od rodzaju leasingu wywierane się inne skutki w sferze podatkowej. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nadal zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast przy leasingu finansowym przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy i to on ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca w leasingu finansowym z momentem wpłaty ostatniej raty zyskuje przedmiot leasingu na własność.

Share
This