Istnieją określone cechy, które determinują w jakiś sposób, czy dana osoba ma szansę na sprawne prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście nie można jednoznacznie określić zestawu cech, które niezależnie od innych zewnętrznych czynników przyczynią się do odniesienia sukcesu. Można jedynie pokusić się o wyszczególnienie, tych które z pewnością ułatwią prowadzenie własnej firmy.

Przede wszystkim dobry przedsiębiorca powinien być odważny. Tak naprawdę bez odwagi dana osoba nie jest w stanie podjąć samej decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy wiążę się przecież z określonym ryzykiem, a przedsiębiorca prowadząc działalność akceptuje je. 

 

Dana osoba musi być również pewna siebie. Konieczna jest świadomość swoich zalet, a także możliwości. Pewność siebie przydaje się w kontaktach z kontrahentami i klientami, jak również z samą konkurencją.

 

Przedsiębiorca musi posiadać również określoną wytrwałość w dążeniu do celu. Nie zawsze zwłaszcza na początku działalności, firma będzie generowała zyski. Niekiedy działalność może być prowadzona ze stratą.  Ważna jest  więc umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

 

Z kolei bez pomysłowości i innowacyjności nie powstanie żaden produkt czy usługa. Przedsiębiorca musi podjąć decyzję, jaki produkt będzie oferował i do jakiej grupy odbiorców skieruje swoją ofertę. Dzięki tym cechom przedsiębiorca może stworzyć produkt, który idealnie wpasuje się w potrzeby odbiorców i zyska na popularności. 

 

Ostatnia cecha to gotowość do współpracy. Przedsiębiorca jako właściciel firmy musi być otwarty na współpracę z innymi osobami – kontrahentami, klientami a przede wszystkim podwładnymi. Tylko dzięki właściwej współpracy możliwy jest właściwy rozwój firmy.  Warto również zaznaczyć, że jeśli dana osoba ma problemem z samodzielnym kontrolowaniem swoich poczynań lub jest niekonsekwentna w działaniu, to wówczas prowadzenie własnej działalności gospodarczej może nastręczyć jej sporo problemów.

Share
This