Negocjacje są bardzo ważne w prowadzonej działalności gospodarczej i nie chodzi tutaj tylko o negocjacje z kontrahentami. Umiejętności negocjacyjne są niezbędne podczas rozmów również z samymi pracownikami.
 Przedsiębiorca, który chcę aby jego działania były skuteczne musi obowiązkowo poznać odpowiednie techniki negocjacyjne. Po pierwsze ważne jest już samo przygotowanie do negocjacji. Jest to najbardziej czasochłonny etap, ale pozwala na określenie celów jakie chce się osiągnąć podczas negocjacji.

Negocjację są procesem elastycznym. Trzeba wyznaczyć cel maksymalny, który da nam najwięcej korzyści jeśli uda się go wynegocjować oraz cel minimalny, poniżej którego nie zejdziemy, gdyż będzie to dla nas zupełnie nieopłacalne.

 

Przedsiębiorca przystępując do negocjacji musi również poznać osobę, z którą będzie prowadził rozmowy negocjacyjne. Nie zależnie od tego czy jest to pracownik, czy klient biznesowy powinien określić jego cechy charakteru, temperament czy możliwości negocjacyjne. Do negocjacji trzeba się dobrze przygotować tworząc prawdopodobne scenariusze rozmów. Wizualizacja jest nie tylko korzystna w procesie negocjacji ale również w wyznaczaniu celów organizacji czy planowaniu.

 

Wybór miejsca negocjacji jest również sprawą dość istotną. Oczywiście, że każdy czuję się najpewniej w otoczeniu, które dobrze zna. Przedsiębiorca może zorganizować spotkanie we własnej firmie lub też dążyć do spotkania na bardziej neutralnym gruncie, poza siedzibami negocjujących ze sobą przedsiębiorstw.

 

Od przedsiębiorcy zależny również styl w jakim będą prowadzone negocjacje. Najbardziej optymalnym sposobem negocjacji dla obojga podmiotów, jest negocjacja w która jest prowadzona w bardzo rzeczowy i merytoryczny sposób, a obie strony dążą do budowania kompromisu, nie wywierając na siebie presji.

Share
This