Prowadzenie własnej działalności gospodarczej postrzegane jest jako pewnego rodzaju wyzwanie, dzięki któremu dana osoba może osiągnąć zarówno określone cele zawodowe jak i życiowe. Czasami własna firma budzi podziw innych, przecież dana osoba ma stanowisko, pozycję i dobre zarobki, ale tylko właściciele firm wiedzą ile prowadzenie własnej działalności wymaga od nich energii oraz wysiłku. Stres jest nieodłącznie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, łatwo jest o wypalenie zawodowe. Nie zawsze stres czymś złym, niekiedy przecież stanowi motywację do działania.

Stresu tak naprawdę nie można uniknąć. Trzeba nauczyć się z nim radzić, zwłaszcza gdy powoduję negatywne skutki. Pierwszym krokiem jest poznanie elementów stresu, zdiagnozowanie własnej odporności na stres. Aby skutecznie radzić sobie ze stresem konieczna się odpowiednia wiedza na ten temat a także znajomość podstawowych technik. Wyspecjalizowane firmy szkoleniowe w swojej ofercie mają różne warsztaty szkoleniowe. Są skierowane zarówno do pracowników, ale również kadry kierowniczej, która z jednej strony może odczuwać dość silny stres, a z drugiej być sama źródłem stresu dla pracowników. Szkolenie uczy efektywnego nawiązywania kontaktów z ludźmi.

 

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem warto również doskonalić swoje umiejętności asertywne. Szczególnie jest to ważne podczas negocjacji, gdy trzeba wyrazić swoje zdanie czy krytykę jednak w jak najbardziej konstruktywny sposób. Często różne zachowania nieasertywne i niewłaściwe wyrażenie swojego zdania bywa źródłem nie potrzebnego stresu. Warto również pomyśleć o dobrej organizacji czasu pracy czy określonych czynności. Skuteczne planowanie, delegowanie obowiązków w określonych przypadkach może znacznie ograniczyć sytuacje stresowe.

Share
This