Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się ściśle z określonymi obowiązkami, jednym z nich jest obowiązek rejestrowy w zależności od rodzaju działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym bądź obowiązek wpisu do Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Rejestr Sądowy prowadzony jest w systemie teleinformatycznym przez sądy rejonowe, które obejmują swoją właściwością obszar województwa lub jego określoną część. Do rejestru przedsiębiorców KRS są wpisywane m.in. następujące podmioty:
spółki jawne
spółki partnerskie
spółki komandytowo-akcyjne
spółki komandytowe
spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki akcyjne
spółki europejskie
spółdzielnie europejskie
spółdzielnie
przedsiębiorstwa państwowe
instytuty badawcze
instytucje gospodarki budżetowej
towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych
główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń
Wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek, który składa się na urzędowym formularzu bądź też na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Wnioskodawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej, która wynosi 500 zł. A w przypadku, gdy składany jest wniosek o zarejestrowanie spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym – opłata wynosi 250 zł. Wykreślenie wpisu z KRS czy zmiana wpisu również jest obciążona opłatą.
W przypadku do dany podmiot decyduje się na złożenie wniosku drogą elektroniczną wniosek musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym potwierdzonym ważnym kwalifikowanym certyfikatem bądź też podpisem potwierdzonym profilem zaufanym EPUAP. Formularze niezbędne do wpisu udostępniane są w siedzibach sądów, a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.